Wieloostrzowy zestaw frezów do czopów

Gdzie zastosujesz zestaw frezów F372

Zestaw frezów do czopów F371 – podobnie jak w zestawie F370 mamy tutaj 2 frezy widiowe (HM). Frezy do czopów F372 dedykowane są do czopiarek obwiedniowych oraz maszyn CNC. Trwałe i solidne ostrza wykonane z węglika wolframu doskonale nadają się do produkowania czopów z twardych gatunków drewna. Stanowi to ich przewagę nad frezami HSS a dla stolarza znaczącą zaletę.

Frez do czopiarki

Frez F372 do czopiarki obwiedniowej

Jako, że krzesła i inne meble szkieletowe wykonuje się najczęściej z drewna bukowego, dębowego, jesionowego lub brzozowego. Oczywistym staje się więc, że produkcja krzeseł, foteli czy mebli ogrodowych będzie bardziej ekonomiczna.

Jak zbudowany jest komplet tych narzędzi?

W przypadku tego zestawu również zostało zastosowane rozwiązanie ruchomego zamocowania jednego frezu na drugim. Dzięki temu, za pomocą śruby można regulować długość czopa, standardowo od 12 do 28 mm. Nawet jeśli jesteś początkującym operatorem maszyny lub obrabiarki zrobisz to bardzo dokładnie, ponieważ na narzędziu mamy naniesioną skalę milimetrową.

Zestaw frezów do czopów F372

Zestaw frezów do czopów F372

Regulacja

Większy frez w tym zestawie o średnicy D=90mm docina element drewniany na długość netto. Mówiąc prościej  rozdrabnia naddatki materiału na jego długości. Posiada on praktycznie zaprojektowaną blokadę za pomocą wkręcanych imbusów schowanych w korpusie narzędzia. Dzięki temu podczas obróbki w niczym one nie przeszkadzają.

Ostrza skrawające

Wieloostrzowa, ryflowana krawędź tnąca posiada 12 ostrzy rozdrabniających. Dzięki temu narzędzie ma mniejsze opory skrawania, i co jest istotne ułatwia odprowadzanie wirów do instalacji odpylania. Im skrawane wióry są mniejsze, tym prościej się je usuwa. Dodatkowo ostrze w ilości z=12/3 wyposażone jest w ostrze fazujące, czyli takie, które nadaje zakończeniu czopa zfazowaną krawędź.

Na etapie montażu mebla szkieletowego tzw. faza bardzo upraszcza zamieszczenie czopa w wyfrezowanym uprzednio gnieździe. Stosując podczas montażu urządzenia do nakładania kleju może też zdarzyć się tak, że naniesiemy go zbyt dużo. Również w tym wypadku faza skutecznie ratuje sytuację, ponieważ w miejscu fazy po wciśnięciu czopa w gniazdo mamy wolne miejsce na ewentualny nadmiar spoiwa.

Jakie funkcje ma mniejszy frez z zestawu?

Mniejszy frez należący do zestawu F372 o średnicy D=60 mm  posiada  bardzo znaczące funkcje. Przede wszystkim wykańcza drewniany czop na gotowo. Dzięki temu uzyskujemy element przygotowany do montażu. Zakładamy go na wrzeciono maszyny i wówczas cały moment obrotowy wrzeciona przenosi on  na większy frez, który po tym mniejszym przesuwa się podczas regulacji. Mniejszy frez stanowi jakby podporę dla frezu o większej średnicy.

Frezy do czopów w maszynie

Frezy do czopów w maszynie

Powróćmy jeszcze do samego frezowania.  Główne ostrza skrawające tego narzędzia w ilości z=3 profilują płaszczyznę obwiedniową czopa nadając elementom powierzchnię ryflowaną.  Jest to praktyczne, ponieważ montując mebel uzyskujemy znacznie mocniejsze połączenie klejowe niżeli w przypadku czopów gładkich.  Powierzchnia ryflowana nie dopuszcza bowiem do ściągania kleju z czopa. Tak samo jak w pierwszym opisanym zestawie mamy tutaj też nacinaki v=6, do przecięcia włókien w poprzek. Widoczna dla klienta krawędź czopa opracowana w ten sposób nie posiada żadnych  nierówności, wyrwań itp.

Wersja zestawu frezów do czopów

Atutem zestawu jest także możliwość montażu w różnego typu obrabiarkach. Frezy do czopów F372 są dostępne w wersji z prawym i lewym kierunkiem obrotów. Co za tym idzie, możesz ich używać z powodzeniem w czopiarkach jedno i dwustronnych np. Bacci, Pade, Fanum itp..  W centrach obróbczych CNC zresztą też.

Poprzednio pisaliśmy o podobnych narzędziach lecz trochę innej konstrukcji ostrzy skrawających. Więcej zobaczysz pod tym wpisem: „Zestaw HM do czopów F370”

I na zakończenie

W kolejnej części poradnika ” Frezy i głowice do czopów cz. 2″ przedstawiamy Wam równie praktyczne narzędzia, niezbędne przy produkcji mebli szkieletowych.  Nowoczesne, regulowane głowice do czopów na wymienne płytki. Zarówno frezy jak i głowice znajdziecie w naszym katalogu. Mamy nadzieję, że spełnią one oczekiwania każdego producenta mebli z drewna litego.