Produkcja opakowań drewnianych – co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz.

Nie tylko meble

Produkcja opakowań drewnianych to również dział z produkcji wyrobów z drewna. Działalność sektora drzewnego zwykle kojarzy się z produkcją mebli. Słusznie, niemniej jednak sporym zainteresowaniem ze strony klientów cieszy się też aktualnie wytwórstwo opakowań drewnianych.

Produkcja opakowań drewnianych

Produkcja opakowań drewnianych

Palety oraz skrzynie drewniane zamawiane są przez przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności. Ich odbiorcami są m.in. dostawcy części motoryzacyjnych, elektronicznych, sprzętu medycznego oraz firmy ogrodnicze.

 

Produkcja opakowań drewnianych – materiały

Do produkcji skrzyń oraz palet wykorzystuje się zarówno drewno jak i materiały drewnopochodne – płytę lub sklejkę. Czasami zmówienie wymaga zastosowania wypełnienia opakowania surowcem innego pochodzenia, wówczas zakłady stolarskie podejmują  często współpracę z komplementarnymi przedsiębiorstwami, które dostarczają im takie materiały jak np. piana polietylenowa.

Wymagania klientów na opakowania

Jako że niektórzy odbiorcy mają ponadprzeciętnie wysokie wymagania i oczekują przy produkcji opakowań drewnianych wręcz w estetyce dorównującej  meblom, jakość surowca drzewnego absolutnie nie może być przypadkowa. Tak wygórowane oczekiwania dotyczą zwłaszcza przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego, gdzie liczy się i wygląd i wytrzymałość skrzynek. Wymagająca jest także obsługa klientów korporacyjnych, w przypadku których zamówienia mają charakter seryjny, a więc liczy się powtarzalność – identyczne wymiary, konstrukcja oraz  estetyka opakowania. W związku z tym drewno niejednokrotnie bywa sprowadzane z zagranicy, m.in. z Niemiec, ze Skandynawii, Czech i Słowacji. Oczywiście istotną rolę w osiągnięciu oczekiwanych efektów odrywa nie tylko materiał, dlatego w dalszej części artykułu podpowiemy Wam jak wyposażyć zakład wytwarzający opakowania z drewna.

Jak wyposażyć mały zakład?

Teoretycznie aby wystartować z produkcją opakowań z drewna wystarczy podstawowe wyposażenie zakładu stolarskiego, w tym sprężarka i gwoździarka do palet. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę rozwój w tym kierunku, warto pomyśleć o zainwestowaniu w nowoczesne maszyny do obróbki drewna dzięki którym uda Ci się stworzyć (zależnie od możliwości i priorytetów) mniejszy bądź większy park maszynowy, usprawniając produkcję i podnosząc jej jakość.

Obrabiarki do drewna do średniego i dużego zakładu

Pilarki do drewna

Pilarka panelowa HOLZMA HPP

Pilarka panelowa HOLZMA HPP

Duże firmy stolarskie bardzo często decydują się na panelowe piły do drewna. Dzięki nim można wykonasz taką samą ilość pracy angażując mniejszą liczbę pracowników. Dla innych zakładów dobrym rozwiązaniem będą zaś pilarki (wielopiły) wyposażone w piły tarczowe, idealne do wysokowydajnego cięcia drewna. Czynności operatora znacznie usprawni wielopiła, w której sprzęg pił ustawiony jest na jednym lub dwóch wrzecionach.

Strugarki czterostronne

Kolejne, bardzo przydatne urządzenie to strugarka czterostronna do

Strugarka czterostronna Weinning

Strugarka czterostronna Weinning

drewna, będąca maszyną wielooperacyjną. Jest ona skonstruowana w taki sposób, że w jednym cyklu roboczym obrabiasz materiał jednocześnie z kilku stron. Jeśli zdecydujesz się na zakup obrabiarki do drewna  z mocowaniem PowerLock (np. od Weining) zyskasz dodatkowo możliwość błyskawicznego przezbrojenia maszyny. Ponieważ ten nowoczesny system działa tak, że narzędzia zwalniasz i instalujesz jednym naciśnięciem przycisku.

Narzędzia do strugarek cztrostronnych

Narzędzia dedykowane do strugarek Weining możesz nabyć u nas, wraz z producentem METAL WORLD przygotowaliśmy  wyselekcjonowaną ofertę głowic. Głowice na wymienne noże, są dostępne w wersjach katalogowych oraz na indywidualne zamówienie. Przydać Ci się może także szlifierka szeroko taśmowa. Choć jeśli posiadasz wysokiej klasy głowice strugarskie z mocowaniem PowerLock najprawdopodobniej osiągniesz pożądaną gładkość obrabianej powierzchni bez konieczności dodatkowego szlifowania.

Podsumowanie

Dobierając maszyny, narzędzia i materiały do produkcji drewnianych opakowań powinieneś myśleć tak samo o swoich oczekiwaniach jak i wymogach klientów. Mając na uwadze, że te wymagania są one coraz wyższe. Koniecznie weź pod uwagę to w jaki sposób Ty z kolei możesz pracować efektywniej, sprawniej i bardziej ekonomicznie.