Mocowanie głowic strugarskich w obrabiarkach do drewna.

 

Sposób mocowania głowic strugarskich w obrabiarkach do drewna ma znaczący wpływ na jakość. Od tego zależy czy uzyskasz gorszą czy też lepszą jakość strugania powierzchni danego elementu.

Rodzaje mocowań głowic strugarskich

Mocowanie tradycyjne

Istnieje kilka sposobów mocowania narzędzi w strugarkach czterostronnych  lub liniach produkcyjnych. Nadal najbardziej popularnym jest mocowanie tradycyjne głowicy strugarskiej na

Mocowanie głowicy strugarskiej

Głowica strugarska

wrzecionie maszyny.  Wykonujesz to poprzez wsunięcie jej na wrzeciono i zaciśnięcie za pomocą nakrętki. Metodę tą stosuje się od dawna. Zna ją każdy stolarz. Wykorzystywana jest niemal we wszystkich obrabiarkach do drewna: w strugarkach czterostronnych, frezarkach dolnowrzecionowych, liniach produkcyjnych, czopiarkach itp.

Otwór narzędzia wykonuje się z tolerancją H7. Po osadzeniu głowicy strugarskiej  powyższą metodą pojawia się mimo to bicie dochodzące do 0,05 mm. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie ostrza będą pracowały na tym samym okręgu (patrz rys. zarys skrawania teoretyczny). Każde narzędzie będzie jednak pracowało i strugało obrabianą powierzchnię drewna. Ze względu na wspomnianą niedoskonałość tradycyjne rozwiązanie mocowania głowic strugarskich sprawdza się przy prędkościach posuwu obrabianego materiału w granicach 8-12 m/min.

Mocowanie głowic strugarskich

Mocowanie głowic strugarskich

Mocowanie hydro

Głowica z mocowaniem hydro

Głowica hydro

Zastosowanie narzędzi z mocowaniem HYDRO nazywanych powszechnie hydronarzędziami jest  sposobem na zwiększenie wydajności pracy. Jednocześnie zachowujemy dobrą jakości strugania powierzchni czy nawet uzyskujemy lepszy efekt obróbki. Nazwa pochodzi od  zainstalowanej wewnątrz narzędzia tulei HYDRO. Głowice strugarskie nie są przytwierdzane mechanicznie jak odbywa się to we wcześniej opisanym mocowaniu tradycyjnym. Narzędzie zakłada się na wrzeciono i za pomocą pompy wysokociśnieniowej lub klucza wywiera się ciśnienie ok. 300 barów. przy użyciu smaru.

Głowica Hydro montaż

Głowica Hydro montaż

 Następnie nakrętką zabezpiecza się na wrzecionie maszyny. Tak wysokie ciśnienie powoduje, że ścianki wewnętrzne hydronarzędzia rozszerzają się, wówczas narzędzie jest pasowane bez luzu i centrycznie względem osi wrzeciona obrabiarki do drewna. Zaletę takiego sposobu mocowania hydronarzędzi stanowi również fakt, że jeśli narzędzie będzie tak samo zaciskane podczas ostrzenia to po osadzeniu go w maszynie bicie praktycznie nie występuje, ponieważ wynosi ono co najwyżej 0,005 mm.

Czytaj dalej: „Mocowanie głowic strugarskich cz.2”