Obróbka drewna suchego lub mokrego jak również obróbka płyt meblowych nie mogłaby się odbywać w nowoczesnych zakładach stolarskich i w fabrykach mebli bez maszyn do obróbki drewna lub inaczej obrabiarek do drewna.

Podziały tych maszyn można przedstawić na kilka sposobów ale najlepszy moim zdaniem jest podział tych obrabiarek do drewna ze względu na rodzaj wykonywanej obróbki lub czynności (np. pakowarki, roboty).

Trak firmy Wood Mizer

Trak firmy Wood-Mizer

Zaczynając od początku przerobu drewna czyli od podstawowego surowca jakim jest kłoda lub dłużyca dostarczone do tartaku należy takie drewno poddać obróbce przetarcia. W tartakach podstawową maszyną na  wyposażeniu są traki. Traki do drewna mogą być w wersji traków taśmowych i traków tarczowych. Po wycięciu desek lub bali na trakach deski są obrzynane na pilarkach tarczowych lub przepuszczane na pilarkach w których sprzęg pił tarczowych rozpuszcza deskę na fryzy a są to popularne wielopiły jedno lub dwuwałowe; te drugie są zdecydowanie lepsze.

Po manipulacji czyli cięciu na długość i wycinaniu wad fryzy są sztaplowane i suszone w suszarniach lub na wolnym powietrzu. Wysuszone fryzy, krawędziaki, łaty lub deski czyli generalnie już surowiec stolarski lub meblarski trafia na strugarki do drewna.

Strugarka Weining Powermat 2500

Strugarka Weining Powermat 2500

W zależności od wielkości i specyfiki zakładu są to strugarki wyrówniarki a następnie strugarki grubościówki lub od razu elementy drewniane są strugane na strugarkach czterostronnych. Strugarki za pomocą wałów z nożami strugarskimi lub spiralnych wałów strugarskich za pomocą obracanych nożyków wyrównują powierzchnię tarcicy po obróbce wstępnej i po suszeniu.

Po obróbce strugania drewniane elementom nadaje się odpowiedni profil ozdobny lub konstrukcyjny czyli są frezowane na frezarkach dolnowrzecionowych, frezarkach górnowrzecionowych, centarch CNC lub na tych samych strugarkach czterostronnych głowice frezują zadany kształt za pomocą stolarskich głowic frezarskich.

Maszyny do drewna SCM

Maszyny do drewna SCM

Tak wyprofilowane elementy lub półwyroby stolarskie są docinane na długość za pomocą pił tarczowych na uciosarkach lub pilarkach stolarskich i wykonywane są w nich połączenia stolarskie – są wiercone pod łączniki lub złącza stolarskie. Nawierty w przemyśle drzewnym wykonujemy wiertarkami wielowrzecionowymi, wiertarkami stołowymi, na centrach obróbczych CNC.

Elementy pofrezowane, powiercone są sklejane lub łączone za pomocą łączników w półwyroby lub w wyrób końcowy. Do tej operacji potrzebne będą nakładarki do kleju walcowe, pistoletem lub ręcznie. Po nałożeniu kleju drewniane elementy są ściskane na prasach półkowych, prasach przelotowych, i prasach do mebli szkieletowych lub skrzyniowych.

Oczywiście montaż jest poprzedzony procesem szlifowania na szlifierkach szerokotaśmowych, szlifierkach taśmowych lub specjalnych szczotek szlifierskich. Często również czynność nakładania powłok malarsko lakierniczych przeprowadzamy po sklejeniu całego wyrobu np. okna i drzwi drewniane, meble szkieletowe jak krzesła i fotele drewniane, jak również meble skrzyniowe takie jak szafki lub komody. Lakierowanie lub malowanie wykonywane jest za pomocą automatów malarsko lakierniczych i suszone najczęściej promieniami UV.

Ostatni proces podczas obróbki wyrobów z drewna to pakowanie i przygotowanie do transportu co wykonują zarówno pracownicy jak i automaty pakujące w zależności od zakładu lub specyfiki wyrobu gotowego.