Frez wstępny do okleiniarki do czego służy?

Frezy wstępne do okleiniarki

Wstępne frezy do okleiniarki HEBROCK

Jeśli znasz odpowiedź na powyższe pytanie o frez wstępny – to ten wpis nie jest dla Ciebie doświadczonego stolarza ale przede wszystkim dla tych, którzy zaczynają przygodę z okleiniarką. Prawdopodobnie będzie pomocny dla podejmujących decyzję o zakupie takiej maszyny.

Co znajdziesz w tym wpisie:

 • Jak podzieliłem okleiniarki

 • Po co te frezy wstępne?

 • Jak pracują frezy wstępne?

 • Jakie narzędzia do frezowania wstępnego?

Na początku podzielimy okleiniarki na dwie grupy:

 • okleiniarki bez wstępnego frezowania

 • okleiniarki ze wstępnym frezowaniem

Zalety okleiniarek bez wstępnego frezowania to: po pierwsze są tanie w zakupie, po drugie zajmują mało miejsca. Moim zdaniem to koniec zalet takich maszyn stolarskich do oklejania płyty wiórowej. Przede wszystkim ich ułomność jest taka, że nie posiadają agregatu frezującego. Dlaczego go potrzebujesz wytłumaczę poniżej.

Druga grupa to okleiniarki ze wstępnym frezowaniem. Ten rodzaj maszyn to większość okleiniarek pracujących zakładach stolarskich a w fabrykach mebli to praktycznie 100%. Dlaczego cieszą się taką popularnością do oklejania płyty wiórowej pomimo wyższej ceny zakupu?

Ponieważ posiadają najważniejszą zaletę jaką są: „frezy do wstępnego frezowania” inaczej „frezy wstępne” czasami „agregaty frezujące”

Do czego frez wstępny i czy jest niezbędny?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zrobić krótki wstęp dla przypomnienia jakie formatki będziesz oklejał.

Każdy element lub formatka wycięta z płyty wiórowej laminowanej lub fornirowanej będzie miała wykruszenia być może wyrwania po cięciu piłą lub podcinakiem.

Frezy DIA do okleiniarki Cechisa

Frezy DIA do okleiniarki Cechisa

Wyrwania czy wykruszenia powstaną podczas operacji cięcia:

 • jeśli nierówno prowadzisz płytę podczas cięcia – przy dużych formatach jest to prawdopodobne
 • tniesz już stępioną piłą lub podcinaczem – nie zauważyłeś, że już czas na wymianę
 • nigdy idealnie nie ustawisz podcinaka względem piły – patrz rys. poniżej
 • kupiłeś płytę słabej jakości – jej pokrycie laminat lub melamina kruszą się same z siebie
 • być może jest coś czego nie widzisz: grubsze frakcje w zewnętrznych warstwach płyty – zęby piły „wyciągają” grubsze/większe wióry uszkadzając okleinę
 • występują zanieczyszczenia mineralne piasek, kamyczki – są one wyrzucane przez narzędzie z płyty podczas skrawania i prawie zawsze są przyczyną mniejszych lub większych wykruszeń laminatu
Ślad po cięciu podcinakiem

Ślad po podcinaku

Uszkodzenia podczas transportu wewnętrznego w zakładzie:

 • przy odkładaniu wyciętego elementu z pilarki na wózek transportowy – wypadnie Ci z ręki i uszkodzenie gotowe
 • przemieszczasz pocięte formatki pomiędzy pilarką a okleiniarką – pierwsza formatka spadnie na podłogę, druga z trzecią ocierają się o siebie uszkadzając okleinę
 • inne historie spowodowane przez nieuwagę pracownika

To tylko wybrane problemy jakie pojawiają się nawet u najlepszego stolarza.

Teraz do konkretów – frezy wstępne

Ze względu na fakt, że problemy występują zawsze i w każdym zakładzie meblowym producenci maszyn znaleźli rozwiązanie wyposażając okleiniarki we frezy wstępne.

Dwa frezy wstępne – przeciwbieżny i współbieżny

Okleiniarka posiada dwa frezy wstępne (bardzo rzadko jeden frez) na samym początku maszyny. Pierwszy frez wstępny pracuje przeciwbieżnie a drugi współbieżne.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie sposoby frezowania to zobacz ten wpis:

Frezowanie współbieżne czy przeciwbieżne?

Jeśli popatrzysz z góry na agregaty z frezami to zapewne zobaczysz, że jeden „kręci” się w prawo a drugi w przeciwną stronę czyli w lewo. Inaczej mówiąc jeden frez wstępny obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara a drugi przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Frezy wstępne do okleiniarki ustawienie

Rys. 1 Frezowanie wstępne

Frezy wstępne podczas pracy

Frez wstępny pierwsza faza

Rys. 2 Frez wstępny

Jak widzisz na rysunkach od Nr 1 do rysunku Nr 5, pierwszy i drugi frez wstępny zbierają równorzędnie taki sam nadmiar płyty wiórowej. Czasami pytacie się czy frezy zbierają jeden więcej a drugi mniej?

Z pewnością zbierają identyczną ilość nadmiaru ustawionego przez operatora okleiniarki.

Obsługa okleiniarki reguluje ustawienie frezów wstępnych za pomocą specjalnej śruby lub elektronicznie z panelu operatora najczęściej w zakresie od 1 mm do 2 mm frezowania. Ta wartość jest ustawiana dla obu narzędzi. Patrz na rysunki dla zobrazowania procesu; ustawienie początkowe widzisz na Rys 1.

Jeśli pytasz o długość frezowania pierwszego i drugiego narzędzia to tu w główniej mierze pierwszy frez wstępny przeciwbieżny wykonuje większość pracy.

Pierwsze narzędzie pracuje przez prawie całą długość formatki co zobrazowane jest na rysunku Nr 2.

Frez wstępny druga faza

Rys. 3 Frezowanie wstępne

Drugi frez wstępny współbieżny jest tzw „dochodzący” z tego względu, że zbiera tylko ok. 20-50 mm a jego co obrazuje zamieszczony rysunek Nr 3. To narzędzie w ostatnim etapie frezowania zapobiegając werwaniu już doklejonej PCV na prostopadłej krawędzi.

Ważna sprawa – frez współbieżny czyli „dochodzący”

Z pewnością najważniejszą funkcją narzędzia dochodzącego jest fakt, że podczas oklejania formatki ze wszystkich stron jego kierunek frezowania zapobiega wyrwaniu już doklejonej PCV czy innego obrzeża. Obrabiarka poprzez ruch pierwszego i drugiego narzędzia względem przesuwanego elementu „decyduje” który frez w danej chwili pracuje. Widzisz ruchy narzędzi na poszczególnych rysunkach.

Frez wstępny trzecia faza

Rys. 4 Frezowanie wstępne

Jak możesz zauważyć na rysunku Nr 3 i Nr 4 frez główny przeciwbieżny został odsunięty od obrabianej formatki i już nie pracuje. Frezowanie w tym momencie przejmuje frez dochodzący współbieżny – patrz rysunek Nr3, 4, 5.

Frez wstępny ostatnia faza

Rys. 5 Frezowanie wstępne

Jakie narzędzia do frezowania wstępnego?

Okleiniarka może być przez producenta wyposażona w narzędzia do wstępnego frezowania takie jak:

 • Frezy HM – praktycznie nikt takich nie używa ale należy wspomnieć, że takie istnieją

 • Głowice HM na wymienne nożyki – rzadko sprzedawane z maszyną, raczej aby obniżyć cenę maszyny. Nieopłacalne podczas eksploatacji – koszt nożyków HM i przestoje spowodowane ich częstą wymianą

 • Frezy diamentowe – najbardziej popularne narzędzia do wstępnego frezowania, producenci zwykle wyposażają nowe maszyny w tego rodzaju frezy wstępne

 • Głowice aluminiowe z DIAmentowymi wymiennymi ostrzami – alternatywa dla diamentowych frezów, są od nich trochę droższe ale mają wiele zalet o których przeczytasz w innych artykułach do których linki znajdziesz na dole strony.

Głowice diamentowe do okleiniarki

Głowice diamentowe do okleiniarki

Podsumowanie frezów wstępnych

Jak mogłeś przeczytać i zauważyć na powyższych rysunkach wyposażenie okleiniarki  we frezy wstępne ma na celu zlikwidowanie wyszczerbień na powierzchni płyty wiórowej powstających na początku procesu produkcji. Formatka po obróbce frezami wstępnymi wygląda zdecydowanie lepiej niż taka po oklejaniu na maszynie bez agregatów frezujących.

Mam nadzieję, że przekonałeś się do maszyn z systemem wstępnego frezowania dzięki czemu Twoje meble będą lepszej jakości co jednocześnie przyniesie Ci większy zysk.

Polecane linki: