Jak wyposażyliśmy nowe CNC do nestingu w narzędzia?

Mała stolarnia i duże możliwości

Świetna lokalizacja i doświadczenie zawodowe sprzyjały Panu Markowi względem rozwoju zakładu stolarskiego.  W swojej podwarszawskiej stolarni produkuje przede wszystkim meble kuchenne na zamówienie. Jest to jego wiodący asortyment, dzięki któremu stale pozyskuje klientów indywidualnych.

CNC InfoTec maszyna

CNC InfoTec maszyna

Dotychczasowy park maszynowy a zakup CNC do nestingu

Jeszcze do niedawna używał w swoim zakładzie tradycyjnych obrabiarek do drewna: pilarki stołowej, wiertarki wielowrzecionowej, okleiniarni itd.  Postanowił jednak unowocześnić produkcję, zoptymalizować ją i przyspieszyć. Zafascynowany technologią nestingu oraz jej zaletami zakupił centrum CNC firmy InfoTEC. Dzięki wyposażeniu zakładu w zaawansowaną technicznie obrabiarkę chciał przede wszystkim przyspieszyć rozkrój płyty wiórowej na formatki meblowe jak również móc jednocześnie wykonywać nawierty pod zawiasy puszkowe, łączniki i minośrody.

Jakie zastosowanie dla CNC firmy InfoTec?

W planach miał także wykorzystywanie CNC do frezowania frontów meblowych o nietypowych kształtach i niestandardowym wzornictwie.  Wiedząc, że jego klienci poszukują mebli innych niż standardowo dostępne na rynku, wdrożenie tego pomysłu szybko przyniosłoby zysk z nawiązką pokrywający koszt maszyny.   Wpadł też na pomysł aby rozszerzyć ofertę o produkcję drzwi wewnętrznych. Posiadając centrum CNC z powodzeniem mógłby się tym przecież zająć.  Ponadto wyeliminowałby błędy swoich pracowników podczas cięcia płyty wiórowej, oszczędzając tym samym na czasie i materiale.

Magazynek CNC InfoTec

Magazynek CNC InfoTec

Po zakupie CNC czasz na narzędzia.

Mimo obrania dobrego kierunku działania, kreatywnych planów, zakupu nowoczesnej maszyny oraz znajomości fachu Pan Marek nie mógł wdrożyć w życie swych planów.  Bynajmniej nie od razu. Nie miał bowiem nigdy  do czynienia z pracą na maszynie CNC. Nie używał narzędzi do tego rodzaju obróbki.  Brak doświadczenia i wiedzy praktycznej w zakresie nestingu spowodowały blokadę w wystartowaniu z nową odsłoną produkcji.

Które narzędzia do czego zastosować?

Choć nasz klient nie wiedział jakie narzędzia zastosować do nestingu określonego rodzaju płyty, jakie do rozkroju, a jakie do frezowania, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że te do CNC różnią się od tych do tradycyjnych maszyn. Świadomy również tego, że użycie nieodpowiednich narzędzi grozi uszkodzeniem maszyny, a co gorsza narażeniem pracownika na wypadek postanowił skorzystać z fachowej pomocy.

Właściciel zadzwonił do nas z prośbą o pomoc w doborze odpowiednich narzędzi do swojego CNC (InfoTEC). Od lat trudnimy się sprzedażą narzędzi do drewna oraz fachowym doradztwem.

Frez prosty do nestingu

Frez DIA prosty do nestingu

Jak rozwiązaliśmy problem z narzędziami.

Z każdą nowością techniczną jesteśmy na bieżąco, stale się szkolimy, poznajemy zaawansowane technologie obróbki drewna, maszyny i ich wyposażenie. Klient trafił więc pod właściwy adres.  Pan Marek jako doświadczony stolarz klarownie przedstawił nam swoje  wymagania odnoszące się do jego produkcji. Szczegółowo opowiedział o profilu swojego zakładu oraz oczekiwaniach względem ilości i wydajności wytwórstwa. Nasz doradca techniczny niezwłocznie zajął się analizą potrzeb klienta. Jako że ten dostarczył nam bardzo klarownych informacji, byliśmy w stanie opracować dla niego kilka rozwiązań. Przedstawiliśmy klientowi różne warianty wyposażenia nowego CNC w niezbędne narzędzia. Każdy z nich dokładnie omówiliśmy z klientem skupiając się na żywotności i wydajności narzędzi, ich cenie oraz kosztach serwisu/ostrzenia.

Zapoznawszy się z zaproponowanym asortymentem właściciel nowego CNC podjął decyzję odnośnie zakupów.

Spośród przedstawionych mu narzędzi wybrał:

Nie tylko sprzedaż ale szkolenie i pomoc również

Na tym etapie nie pozostawiliśmy oczywiście naszego klienta samemu sobie. Wraz z nim zainstalowaliśmy narzędzia w jego CNC InfoTEC i wspólnie przeprowadziliśmy testy. Wszystko po to, aby Pan Marek i jego pracownicy wiedzieli jak używać zakupionych narzędzi w praktyce.  Co za tym idzie sprawnie i pewnie ruszyli z nowym planem produkcji.

Frezy DIA do nestingu

Frezy DIA do nestingu

Podczas testów Pan Marek spostrzegł, że profesjonalne narzędzia METAL WORD i KLEIN sprawdzają się świetnie i są idealnie dopasowane do jego oczekiwać.  Doszedł do wniosku, że choć mógłby nabyć nieco tańsze narzędzia od innego producenta, te są zdecydowanie lepszym wyborem.  Naszym zdaniem jest to uzasadnione stwierdzenie, ponieważ w/w produkty są cenione przez duże firmy meblowe z kraju i ze świata.

Serwis – ostrzenie narzędzi DIA

Ponieważ wiemy, że dla klienta jest ważne utrzymanie ciągłości produkcji, dlatego jesteśmy gotowi w naszej firmie naostrzyć narzędzia diamentowe do nestingu proste i profilowe a także piły, podcinaki itp. praktycznie z dnia na dzień.

Zobacz: SERWIS OSTRZENIA FREZÓW DIAMENTOWYCH

Zyski dla klienta

Już wkrótce nasz klient  podzielił się z nami efektami wprowadzenia w swojej firmie technologii nestingu z zastosowaniem narzędzi, które zakupił. Jest bardzo zadowolony. Pracując na swoim nowym centrum CNC, wyposażonym w nasze narzędzia zarabia więcej pieniędzy dzięki znacznemu zwiększeniu wydajności produkcji. Dzieje się tak ponieważ casting frezem diamentowym jest szybszy i dokładniejszy niż rozkrój na pilarce stolarskiej. Klienci czekają więc zdecydowanie krócej na zamówione meble. Nie ma też pomyłek podczas rozkroju czy wiercenia (co wcześniej się zdarzało).