Zawód stolarza

istnieje od czasu kiedy ludzie przerabiali drewno na meble i inne wyroby codziennego użytku. Rzemieślnik ten którego praca polega na obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych (płyty meblowe) i wytwarzaniu z niego rzeczy codziennego użytku i mebli.

Co robi stolarz?

Praca stolarza to „przerabianie” desek drewnianych na ozdobne i niepowtarzalne meble a czynności te nazywamy ręczną lub mechaniczną obróbką drewna za pomocą narzędzi (frezów, pił, strugów, wierteł, dłut itp.) i maszyn stolarskich (pilarki, strugarki, grubościówki, wiertarki, frezarki i inne). Oczywiście stolarz używa oprócz maszyn również elektronarzędzi, klejów, lakierów, papierów ściernych czyli materiałów pomocniczych.

Gdzie pracuje stolarz?

Stolarz wykonuje swoje usługi w warsztacie stolarskim czyli w stolarni jak również u klienta ponieważ np schody wykonane w stolarni należy zainstalować u klienta w domu; to samo dotyczy mebli na zamówienie przeznaczonych do stałej zabudowy np.: szafy wbudowane, meble kuchenne.

Jak zdobyć zawód stolarza?

Zdobycie zawodu stolarza nie jest takie proste. Oprócz umiejętności manualnych i zamiłowania do drewna adept  musi spędzić wiele dni i lat aby zdobyć umiejętności cechujące dobrego stolarza. Najlepszym sposobem na zdobycie tego zawodu jest ukończenie szkoły kształcącej w tym kierunku lub ukończenie kursu zawodowego.  Ale to praktyka najlepiej pod okiem fachowca czyni z początkującego stolarza prawdziwego mistrza obróbki drewna.

Zawód stolarza często jest mylony z zawodem cieśli.